کلینیک های پوست و مو درموطب

طاسی سر چیست و انواع مختلف آن

طاسی به نداشتن مو و یا ریزش و از دست دادن آن در بخش هایی از بدن (به‌خصوص ناحیه سر) که بطور طبیعی باید مو در آن قسمت ها رشد ‌کند گفته می‌شود. طاسی اختلالی است که در اثر قطع شدن چرخه تولید مو در بدن ایجاد می‌شود که می‌تواند در هر نقطه از بدن رخ دهد، اما معمولاً پوست سر را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

access_time ۱۳۹۹ چهارشنبه ۸ بهمن
remove_red_eye 301بازدید
طاسی سر چیست و انواع مختلف آن

طاسی سر

طاسی به نداشتن مو و یا ریزش و از دست دادن آن در بخش هایی از بدن (به‌خصوص ناحیه سر) که بطور طبیعی باید مو در آن قسمت ها رشد ‌کند گفته می‌شود. طاسی اختلالی است که در اثر قطع شدن چرخه تولید مو در بدن ایجاد می‌شود که می‌تواند در هر نقطه از بدن رخ دهد، اما معمولاً پوست سر را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

 

طاسی سر چیست

 

سیر طبیعی طاسی سر


به‌طور ساده منظور از سیر طبیعی طاسی، چگونگی پیدایش طاسی، راه‌های گوناگون افزایش آن و میزان درگیری نواحی مختلف سر است. آشنایی افراد کم مو با این مفاهیم بسیار مفید است. اگر شما با الگوهای مختلف ریزش مو آشنا شوید و طرح ریزش موی خود را با این الگوها تطبیق دهید یک بیمار مطلع و آگاه محسوب خواهید شد. در نتیجه سوالات بهتری از پزشک خود خواهید پرسید و پاسخ‌های مربوط را عمیق‎تر درک خواهید کرد و به احتمال زیاد از موهای خود بهتر مراقبت خواهید کرد. همچنین اگر تصمیم به درمان طبی یا کاشت مو بگیرید انتظارات منطقی‌تری از متخصص پوست و مو دارید و دستورات او را در دوران بعد از عمل یا در مورد مصرف داروها بهتر پیگیر خواهید کرد. بر روی پوست انسان در بدو تولد تعداد زیادی از موهای نرم و ظریف کودکانه رشد می‌کند که این موها نازک و کرکی هستند. به‌تدریج با رشد بدن، موها ضخیم‌تر می‌شوند. ممکن است رنگ موها تغییر کرده و تیره‌تر شود. همچنین ممکن است موهای صاف به موهای مجعد تبدیل شود. بعد از بلوغ شاهد ظهور خط موی نوجوانی خواهیم بود. در این سنین محل رویش موها به‌صورت یک خط صاف در پیشانی دیده می‌شود. خط موی نوجوانی فقط چند سال باقی می‌ماند و فقط در سنین نوجوانی زیباست اما به‌طور طبیعی این جلوه زیبا در افراد بالغ ( حتی در دهه 20 زندگی) دیده نمی‌شود.

 

برای اطلاعات بیشتر:

معرفی و شناخت ساختمان مو

مراقبت های قبل از کاشت مو

 

انواع مختلف طاسی سر

الگوی درجه‌بندی طاسی سر که توسط دکتر نوروود Norwood ابداع شده در تعیین وسعت طاسی سودمند بوده و برای همه‌ی متخصصین پوست و مو شناخته شده و قابل فهم است. گرچه الگوهای ریزش مو راهنمای مفید و کاملی محسوب می‌شوند ولی در حالت طبیعی با یکدیگر هم‌پوشانی داشته و دقیقا مانند طرح‌های روی کاغذ نیستند. در دهه 20 زندگی، موهای زاویه پیشانی-گیجگاهی در دو طرف سر مختصری عقب‌نشینی می‌کند در نتیجه خط مو در طرفین پیشانی ظاهر مقعری پیدا کرده و در نقطه وسط پیشانی کمی پایین‌تر قرار می‌گیرد. خط موی مردانه در سیستم تقسیم‌بندی نوروود، الگوی طاسی II محسوب می‌شود. ظهور خط موی مردانه، طاسی به‌حساب نمی‌آید. در سیستم نوروود، الگوی III اولین درجه طاسی و الگوی VII شدیدترین درجه طاسی محسوب می‌شود. ضمنا در این سیستم، الگوهای تیپA نیز تعریف شده است که در آن موهای ناحیه میانی خط مو همزمان با نواحی پیشانی-گیجگاهی عقب‎‌نشینی می‌کند ولی شدت ریزش مو در فرق سر نسبت به الگوهای III، IV و V کمتر است.


بنابرین ریزش مو ممکن است از جلوی سر به سمت عقب پیشروی کند و یا از جلو و فرق سر همزمان آغاز شود. گاهی اوقات فقط فرق سر طاس می‌شود. ممکن است ریزش مو در 25 سالگی مطابق الگوی IIباشد ولی در 35 سالگی به الگوی V یا VI تبدیل شود. بیمارانی که گزینه کاشت مو را انتخاب می‌کنند، باید به غیرقابل پیش‌بینی بودن سیر طاسی توجه داشته باشند. نتیجه‌ای که در سن خاصی زیبا و قابل قبول محسوب می‌شود ممکن است ده سال بعد بسیار نامناسب و زشت به‌نظر برسد. ممکن است موی سر خانم‌ها نیز مطابق با الگوی طاسی نوروود بریزد ولی غالبا در طاسی زنانه خط موی پیشانی دست نخورده باقی‌مانده و موهای بالای سر به‌طور پراکنده کم‌پشت می‌شود. به همین علت یک سیستم تقسیم‌بندی ویژه برای طاسی سر خانم‌ها وجود دارد که سیستم لودویگ Ludwig نامیده می‌شود. در بسیاری از موارد خانم‌های مبتلا به ریزش موی ارثی کاندیدای مناسبی برای کاشت مو یا جراحی محسوب می‌شوند. گاهی اوقات خانم‌ها به‌دنبال جراحی‌های زیبایی مثل کشیدن پوست صورت، موهای خود را از دست می‌دهند. این وضعیت غالبا در خط موی بالای گوش‌ها ایجاد شده و با کاشت مو به‌راحتی قابل درمان است.


ممکن است خانم‌ها دچار یک نوع طاسی بشوند که علت آن کشش شدید و مداوم موها است. این نوع ریزش مو نیز با کاشت مو قابل درمان است.

 

درمان طاسی سر:


برای انتخاب نوع درمان طاسی موی سر حتما باید با متخصصان و پزشکان مجرب مشورت شود چون برخی از انواع طاسی موی سر بدون هیچ درمانی از بین می‌رود و مو رشد می‌کند. در موارد بسیار نادری هیچ راه درمانی وجود ندارد.

  •  استفاده از داروهای خاص برای تقویت رشد مو (مانند ماینوکسیدیل و فیناستراید)
  •  کاشت مو: از راه‌های بسیار موثردر درمان طاسی کاشت مو می‌باشد که نتیجه‌ی آن موثرتر و طولانی‌تر می‌باشد.
  • لیفت و پیوند پوست
  •  جراحی فلپ: جراحی فلپ برای پوشاندن مناطق بزرگ طاس ایده‌آل است. در طی این روش بخشی از ناحیه طاس برداشته می‌شود و یک فلپ از پوست مویی روی ناحیه طاس قرار می‌گیرد در حالی که هنوز از یک انتها به منبع اصلی خون متصل است.
  •  کاهش پوست سر: کاهش پوست سر برای پوشاندن نواحی طاس در بالا و پشت سر انجام می‌شود. این شامل ابتدا برداشتن پوست سر طاس است. سپس بخش‌هایی از پوست سر مویی با هم جمع می‌شوند و ناحیه طاس را پر می‌کنند. این‌کار را می‌توان به تنهایی یا با کاشت مو انجام داد.

 

معرفی بهترین مرکز کاشت مو _ معیار های انتخاب  کلینیک پوست و مو

 

معرفی خدمات کلینیک پوست و مو در تهران درموطب :

کاشت مو به روش fit

کاشت مو به روش micro fit

کاشت مو به روش‌ sut