کلینیک های پوست و مو درموطب

گرافت مو چیست

گرافت در پزشکی به معنی پیوند می‌باشد و گرافت مو همان پیوند مو در هنگام کاشت بوده همانند گرافت یا پیوند پوست در هنگام سوختگی‌های شدید. همچنین گرافت مو از چند تار مو، پیاز مشترک مو، بافت پیوندی، غده سباسه، رشته عروقی عصبی و ... تشکیل شده است.

access_time ۱۳۹۹ شنبه ۱۱ بهمن
remove_red_eye 355بازدید
گرافت مو چیست

 

گرافت موچیست

هنگام مراجعه به کلینیک‌های کاشت مو و برای درمان و بهبود ریزش و طاسی مو، کلمه گرافت بسیار به گوش می‌رسد و نقش اساسی و پراهمیت آن بسیار محرز است. گرافت در پزشکی به معنی پیوند می‌باشد و گرافت مو همان پیوند مو در هنگام کاشت بوده همانند گرافت یا پیوند پوست در هنگام سوختگی‌های شدید. همچنین گرافت مو از چند تار مو، پیاز مشترک مو، بافت پیوندی، غده سباسه، رشته عروقی عصبی و ... تشکیل شده است.

 

گرافت مو

بانک مو چیست


هنگام کاشت مو، گرافت‌ها و فولیکول‌ها از ناحیه‌ای از پوست که دارای گرافت بادوام و خوب است برداشته و در محل طاسی و ریزش کاشت می‌شود که این ناحیه بانک مو نام دارد. بانک مو می‌تواند پشت سر، روی سینه، پشت ران و... باشد. انتخاب بانک موی مناسب جهت برداشت گرافت امری بسیار مهم و حیاتی است چراکه در نتیجه‌ی کار بسیار تاثیرگذار است.

بانک موی ضعیف


معمولا افرادی که دچار ریزش مو و طاسی می‌شوند دارای بانک موی ضعیف هستند. چراکه فولیکول‌ و گرافت مویی آنان ضعیف و شکننده بوده و مقاومت خوبی ندارند در نتیجه افراد دارای بانک موی ضعیف با مشکل ریزش و طاسی مو مواجه هستند که با توجه به نوع ریزش و طاسی خود باید نسبت به درمان آن اقدام نمایند.

 اطلاعات بیشتر:

کپسول ترنسید چیست

مراحل رشد مو چگونه است
فولیکول مو چیست

تقسیم‌بندی گرافت به چه صورت است


گرافت‌های مو به‌طور کلی به چهار نوع تقسیم می‌شوند:

  1. گرافت‌های مدل سنتی: ضخامت رایج آن‌ها 3 الی 5 میلی‌متر و دارای 2 الی 3 فولیکول مو می‌باشد.
  2.  مینی‌گرافت‌ها: ضخامت از ½ الی 5/2 میلی‌متر و دارای 4 الی 8 فولیکول مو می‌باشد.
  3.  میکرو گرافت‌ها: ضخامت از 1 الی 5/1 میلی‌متر و دارای 2 الی 3 فولیکول مو می‌باشد.
  4.  گرافت‌های تک فولیکولی: همان‌طور که از اسمشان پیداست تنها دارای یک فولیکول مو هستند.

هرچه سایز گرافت‌ها کوچکتر باشد پیوند مو طبیعی‌تر به‌نظر می‌رسد. البته لازم به ذکر است گرافت‌های تک فولیکولی اغلب برای چند ردیف خط جلوی سر استفاده می‌شود تا کاشت مو طبیعی به‌نظر برسد. برای کاشت گرافت‌های تک فولیکولی از روش شکاف استفاده می‌شود و برای کاشت گرافت‌های دیگر به میزان سایز گرافت‌ها سوراخ‌هایی در قسمت طاسی ایجاد می‌شود

مناسب‌ترین سایز گرافت جهت کاشت


اخیرا پزشکان ترجیح می‌دهند برای کاشت مو از گرافت‌های کوچک‌تر استفاده کنند زیرا:

  1.  برای کاشت آن‌ها سوراخ‌هایی کوچک‌تر د رسطح پوست ایجاد شده در نتیجه زخم‌ها زودتر بهبود پیدا می‌کنند.
  2.  به‌دلیل کوچک بودن سوراخ‌‌ها اثر زخم‌های ایجاد شده روی پوست زودتر از بین می‌رود.
  3.  چون شکاف‌ها کوچک هستند زخم آن‌ها زودتر بسته می‌شود و مویرگ‌های خونی زودتر ترمیم می‎‌شود در نتیجه اکسیژن و موادمغذی مورد نیاز برای رشد فولیکول‌ها از طریق مویرگ‌ها سریع‌تر به ریشه مو می‌رسد.
  4.  بعد از رشد، کاشت مو کاملا طبیعی به‌نظر می‌رسد.


از سال 1980 پزشکان شروع به کاهش سایز گرافت‌ها نمودند زیرا تا آن زمان که از گرافت‌های مدل سنتی (تکه‌ای یا عروسکی) استفاده می‌کردند، بعد از انجام عمل جراحی ظاهر موهای فرد کاملا غیرطبیعی به‌نظر می‌رسید و این افراد مجبور بودند موهای خود را به‌طرف جلو شانه بزنند تا حالت توپی شکل و غیرمعمول گرافت‌ها در زیر موها پنهان بماند. مدت زمانی‌که برای کاشت گرافت‌ها با سایز کوچک نیاز است خیلی بیشتر از مدت زمان کاشت گرافت‌ها با سایز بزرگ است اما به هرحال در روش استفاده از گرافت‌های کوچک‌تر نتیجه مطلوب‌تری به‌دست خواهد آمد.

 

شیوه ترکیب گرافت‌ها

برخی از جراحان از گرافت‌های تک فولیکولی برای چندین ردیف جلوی سر و از میکروگرافت‌ها بعد از آن و از مینی‌گرافت‌ها بعد از میکروگرافت‌ها استفاده می‌کنند. این تقریبا بهترین حالت برای پوشش دادن قسمت طاس سر می‌باشد.

 

معرفی خدمات کلینیک پوست و مو در تهران درموطب :

کاشت مو به روش fit

کاشت مو به روش micro fit

کاشت مو به روش‌ sut